TEDx Konferansı

TED yani (Technology, Entertainment, Design) dünya üzerinde yapılan bağımsız ve yerel konferanslardır. Tedx, TED konseptinin bir parçasıdır ve meraklı bireyler, öğrenciler, profesörler,liderler ve inovatörleri bir araya getirip onları düşünmeye teşvik edecek fikirlerin paylaşılmak, paylaşmaya değer fikirlerin olabildiğince fazla insana ulaşabilmesini sağlamak ve bu fikirleri herkes için erişilebilir kılmak amacıyla aynı evrensel değerlerden yola çıkarak düzenlenen bağımsız etkinlikleridir.”X” harfi, etkinliğin bağımsız bir organizasyon olduğunu ve TED’in resmi bir parçası olmadığını belirtir.

Bu yıl okulumuz Saint Michel Lisesinde dördüncüsünü düzenlediğimiz TEDx Spotlight: Kendi Işığını Yarat temalı konferans ile başta okul öğrencilerimiz olmak üzere birçok gence paylaşılmaya değer fikir ve hayat tecrübelerinin aktarılması amacıyla 2 Mart 2024 tarihinde gerçekleşmiştir. Birbirinden değerli 5 konuşmacımız; öğrencilerimiz, velilerimiz ve birçok gence gerek sosyal hayatlarında, kariyerlerinde gerekse akademik hayatlarında yaşadıkları ,kendi hayatlarında bir dönüm noktası olarak sayabilecekleri durumları anlatmış ve bu gibi dönüm noktalarıyla nasıl başa çıkabildiklerini, hayallerini nasıl gerçekleştirdiklerini,kendi deneyimleri ile örneklendirerek anlatmışlar ve biz gençlere kendi hayat çizgimizi oluşturabilmemiz için deneyimlerini aktarmış, rol model olmuşlardır.

İlk konuşmacımız Melih Mahmutoğlu, sporculuk kariyerini ele alarak bizlere küçük yaştan itibaren nasıl pes etmeden çalıştığını, zorluklarla karşılaşılsa bile isteyerek ve daha çok deneyerek amacımıza ulaşabileceğimizi anlatmış aynı zamanda spor,sanat benzeri sosyal aktivitelerin akademik hayat kadar ,hem fiziksel hem mental sağlığımız için olan önemini vurgulamıştır.

2.konuşmacımız İnci Haseki, UNICEF Türkiye Genel Müdürü olarak bizlere gönüllülüğün önemini vurgulayan etkileyeci bir konuşma yapmıştır.İnci Haseki UNICEF’in depremzedelere ve çocuklara olan yardımını konu almış, gelişme çağımdaki çocukların önemininden ve insanlara yardımın öneminden bahsetmiştir.

3.konuşmacımız olan Çağlar Göğüş bizlere girişimcilik deneyiminlerimden örnekler vererek eğitimin, yeni fikirler üretmenin önemini anlatmış bunun yanı sıra iş hayatının kendisine getirilerini, tecrübelerini bize aktarmıştır.

4.Konuşmacımız olan ve aynı zamanda okulumuzun eski mezun öğrencisi olan Elif Berker,konferans dinleyicilerimize başarıya giden yolda önümüze çıkabilecek zorlukları anlatmıştır aynı zamanda fazladan dil bilmenin avantajını,çalışmanın ve inanmanın hedefe ulaşmaktaki en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulamıştır.

5.ve son konuşmacımız olan Ekin Bernay, bir Türk dans ve hareket psikoterapisti ve performans sanatçısıdır. Ekin Bernay,vücut dilini,dansın ve hareketin gücünü,hayallerinin peşinden koşmanın önemini ve yetişkin bireylerin akıl sağlığını vurgulayan ilham verici bir konuşma yapmıştır.