Tübitak Finallerinde Bir İlk

Türkiye’nin en büyük ve en önemli proje yarışması olan Tübitak Proje Yarışması’na hazırlamış olduğumuz Y.O.T.A. (Yarı Otonom Tarımsal Araç) isimli projemiz İstanbul Avrupa Bölgesi 1.liği ardından tüm bölge birincilerinin yarıştığı finalde Türkiye 3.lüğü kazandı. Gerçekten  bu yol çok uzun ve yorucuydu sonunda da başarıyla taçlandı. Aslında bu geçen senenin habercisi gibiydi. İstanbul 2.liği alarak finallere gitme hakkı kazanamamıştık. Bu yıl bizi en çok heveslendiren bu güç oldu. Aylarca yaptığımız çalışmalar sonucunda İstanbul da 1. olup Antalya da düzenlenen finallere katılma hakkı kazanmıştık.

İşimizin zor olduğunu çok güçlü projelerle yarışacağımızın farkındaydık. Öyle de oldu. Ama kendimize güvenimiz de tamdı. Çok güzel bir organizasyonla bizleri ağırlamışlardı. Jüri karşısına çıktığımızda heyecanlıydık ama başaracağımıza inanıyorduk. Yapmış olduğumuz tarım robotumuz tam fonksiyonlu olarak sunum esnasından çalıştı. Ödül töreni günü heyecanla bekliyorduk. İsmimiz açıklandığında heyecandan ölecek gibiydik. Ve bir fransız okulu olarak tarihte ilk Tübitak Türkiye finallerinde 3.lük derecesi almıştık. Bu yıl gireceğimiz üniversite sınavlarına 30 puan eklenecek olması bizi daha da mutlu etti.

Burada öncelikle okulumuzun Müdürümüz Jean-Michel DUCROT’ya, Müdür Başyardımcısı Ayla AĞIRBAŞ’a, bize yardımcı olan tüm öğretmenlerimize ve diğer çalışanlara teşekkür ediyoruz. Ve en özel teşekkürümüzü her zaman yanımızda olan bizim için bir öğretmenden öte olan Volkan GÖNEN’e çok teşekkür ediyoruz. Bu iş bir ekip işiydi ve biz bu başarıyı hep beraber kazandık. Mezun olmadan okulumuz adına unutulmaz bir başarı elde ettiğimiz için çok gururlu ve çok mutluyuz.

ARAS
12-A