Türkiye Körler Derneği Saint Michel Lisesinde

Saint Michel Lisesi Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü , öğrencilerine farkındalık kazandırma amacıyla ,engel grupları ile çalışmalarına bir yenisini ekleyerek , Türkiye Körler Derneğini okulumuzda ağırladı.

Okul müdürümüz M.Ducrot ‘ nun , Lasallien öğretideki dayanışma ve yardımlaşma ya verilen önemi ,farklılıga bakışın ifade edildiği çalışmaların kurumumuz için önemini açıklayan konuşmasının ardından Dernek Başkanı Ahmet Cantürk de hem dernek hem de görme engelli olmak üzerine bilgi verdi.

Konuşmasında 35 yıl önce Kabataş Erkek Lisesi Edebiyat Kulübü öğrencisi olarak okulumuzda bulunduğunu , Saint Michel Lisesinin kız  öğrencilerinin kendileri için farklılık olarak algılandığını , her farklılığın diğeri tarafından merak uyandıran olduğunu, sadece engelliliğin değil diğerinde eksik olanın da farklılık olarak algılandığını mizahi bir şekilde anlatarak konuşmasına başlayan Cantürk , tekrar bu okulda olmanın bu kez bir öğrenci olarak değil hem dernek başkanı hem de bir hukukçu olarak bulunmanın  farklı bir heyecanını taşıdığını ifade etti.

Görme engelliliğin doğuştan veya sonradan olması konusunu , kendilerine nasıl yaklaşılmasını beklediklerini , toplumsal önyargıları ve devletin engellilik konusunda eksiklerini dile getirerek zihin açıcı bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuklarımızdan biri gitar diğeri de gitar çalarak bizlere çok keyifli bir müzik performansı sundular. Vokaliste eşlik eden öğrencilerimiz daha sonra , okul kantininde kendilerinin hazırladıkları yiyecekler eşiliğinde sohbet ederek Mayıs ayında tekrar  bir futbol maçında buluşmak üzere sözleştiler.