Üsküdar Amerikan Lisesi’nde Fransızca MUN Semineri

Üsküdar Amerikan Lisesi’nde Fransızca MUN (Birleşmiş Milletler Modeli) Semineri

6.kez düzenlenen seminerde, delegelerimiz güncel bir konu olan « Savaş Ortamında Göçmenler ve Mülteciler » meselesi üzerine düşünüp tartıştılar.

Bu seneki seminerde, lisemizin Fransızca MUN Kulübü öğrencileri Birleşik Krallık, Hollanda ve Güney Kore’yi başarılı bir şekilde temsil ettiler. Kulübün yeni öğrencileri Birleşmiş Milletler (BM) Örgütü’ndeki tartışma teknikleriyle yeni tanışırken, deneyimli öğrencilerimiz ise kendilerini daha da geliştirdiler.

Sıcak bir karşılamadan sonra, tecrübeli öğrencilerimiz İstanbul’un çeşitli okullarından gelen diğer öğrencilerle tekrar bir araya gelmekten mutluydular. Günün konusunu hatırlatan güzel bir açılış töreninin ardından, diplomatik tartışmanın incelikleriyle tanışmak amacıyla delegeler; İnsan Hakları Komitesi, Güvenlik Konseyi ve Dünya Sağlık Örgütü gibi BM’nin farklı komitelerine dağıldılar.

Öğle yemeğiyle delegeler kısa bir mola verip, tekrar güç toplamak ve zihinlerini dinlendirmek için fırsat buldular. Zira, öğle sonrası yürütülen tartışmalar ve yazılan kararlarla daha yoğun geçti: Atışmalar, karşıt fikirler, zorlayıcı yorumlar havada uçuştu!

Saint-Michel öğrencileri ülkelerini büyük bir ciddiyetle temsil ettiler.

Kapanış töreniyle biten bu verimli günün sonunda delegeler Üsküdar Amerikan Lisesi’nden gururlu bir şekilde ayrıldılar: 10.sınıf öğrencileri Denizcan ve Berk komitelerinin en iyi delegeleri seçilirken, Zülal ise Başkan Yardımcılığı görevini başarılı bir şekilde tamamladı.

Öğrenciler, Kasım ayının sonunda Saint Joseph Lisesi’nde gerçekleşecek konferans için şimdiden hazırlar !