Yaşasın frankofoni!

Frankofoni, 1970 yıllarından bu yana her sene  tüm dünyada ve özellikle Türkiye’de coşkuyla kutlanılıyor.

Bu sene, liseliler için iki büyük yarışma düzenlendi.

İlk baştan PLFT’ten bahsedelim. İki gün boyunca Türkiye’nin tüm frankofon liselerinden gelen yüzlerce öğrenci finale kalmış Elise Fontenaille’nin « Banksy et moi » ve Martin Page’nin « Plus tard, je serai moi » kitabı arasında en iyi gençlik romanını seçmek için  toplandı.

Fransız Enstitüsünde buluşan öğrenciler çeşitli ve orijinal atölyelere katıldı. Öğleden sonra, her okuldan bir konuşmacı kürsüye çıkıp sonsuza kadar favori romanını savunma fırsatı buldu.

Sonra, tüm öğrenciler hoş bir akşam geçirmek ve ertesi gün hem eğlenceli hem öğretici etkinliklere katılmak için Şile yoluna koyuldular.

Bu sene, Elise Fontenaille PLFT ödülüne layık görüldü. Göçün getirdiği travmalar ve göçmenlerin kovulmaları gidi günlük zorluklarla dolu değişik bir hayat yaşayan bir ergenin hikayesi öğrencilerimizin en derinlerine dokundu. Gençliğimizin dünyanın zorluklarında kopuk olduğunu kim iddia edebilir ki artık…?

Fransız Enstitüsü’nün düzenlediği ikinci yarışma ise yeni teknolojilere odaklıydı. Telefonları yada tabletleriyle “Geleceğimden 1 dakika” temalı bir video çekmeleri gerekiyordu.  “Lise” kategorisinde yaklaşık 500 video gönderildi. Kimi değişik hayaller kurarak, kimi daha basit arzular sergileyerek kendine göre bir geleceği anlattı.

Öğrencimiz Ipek Eylül “Carpe Diem” mesajını vererek birincilik ödülüne layık görüldü. Ipek ve frankofoniyi yaşatan diğer tüm öğrencilere tebrikler!