Yeni Hazırlık Sınıfları İçin Keşfedilmemiş Bir Yer

13-14 Eylül 2019 tarihlerinde  Saint-Michel Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri Fransızca ve Spor öğretmenleri eşliğinde nefes almak için Pendik’te bulunan Cavidan Hanım Çiftliğine gittiler. Hem hazırlık öğrencileri hem de öğretmenler için çok güzel bir keşif oldu. Bu iki günde öğrencileri birbiriyle tanıştırma ve kaynaştırmayı hedefledik.

Öğrencilerimiz, doğanın kalbinde  koştular, nefes aldılar define bulma oyununu oynadılar.Bir ipucundan  başka bir ipucuna geçerek yollarını çizdiler sonunda defineye ulaştılar. Bu oyun, öğrencilerimize pusula kullanarak doğada nasıl yön bulmaları gerektiğini gösterdi. 10 kişilik farklı sınıflardan oluşan  12 grup doğru stratejiyi bulmak için birbirleriyle iletişim kurarak kaynaştılar. 

İkinci gün ise nasıl hayatta kalınır sorusu üzerine kafa yordular. Öğrenciler, bir uçak kazası olduğunda ne tür malzemelerin yanlarında bulunması  gerektiğini gruplara ayrılarak tartıştılar. Rehber öğretmenler, eşya listelerini dağıttıktan sonra onlardan talimatları dikkatlice okumalarını, eşyaları önemine  göre sıralamalarını istedi. İhtiyaç listesini önce tek başlarına sıraladılar sonrasında gruplarından diğer öğrencilerin seçimleriyle kıyasladılar, birkaç dakika içinde de  bir mutabakata varmaları gerekiyordu. En sonunda, rehber öğretmenleri onlara sonuçları gösterdi. Bu etkinlik sayesinde grup çalışmasını ve grup içi iletişim kurarak inisiyatif almayı öğrendiler. Öğrenciler etkinlik sonrası grup oyunlarına katıldılar.     

Bu iki gün boyunca, öğrenciler birbirlerini tanıdılar ve strateji oyunlarına katıldılar. Hepsi çok işbirliğine açık ve motive olmuşlardı.  Şehirden uzaklaşmak öğrencilere çok iyi geldi özellikle tam bir rahatlama anıydı çünkü uzun bir eğitim-öğretim yılı onları bekliyor!