Yeni şehir, yeni ülke, istikamet Hollanda !

İngilizce MUN ekibi Hollanda’nın küçük ama hayran olunası şehri Haarlem’de HMUN konferansına katildi. 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen bu konferansta dokuz öğrencimiz okulumuzu çok güzel bir şekilde temsil ettiler. Farkı komitelerde olan öğrencilerimiz Suriye veya Slovakya delegeleri olarak etkinlikte yerlerini aldılar.

Ana temanın “milletleri ayıran ve birleştiren uluslararası sınırlar” olduğu bu organizasyonun açılışı Haarlem’in Orta Çağ mimarisi örneklerinden biri olan Büyük Haarlem Kilisesi’nde (Grote Kerk of St Bavokerk) gerçekleşti. İlk gün soğuk olmasına rağmen ev sahiplerinin sıcakkanlılığı ve yardımseverliği, üç günlük HMUN parkurunun sıkıntısız ve keyifli bir şekilde başlamasını sağladı. Diğer günlerdeki güzel hava ise ekibi daha çok motive etti.

Stedelijk Gymnasium tarafından 21. kez düzenlenen bu etkinlikte öğrencilerimizden dördü Genel Kurul’un dört komitelerinde yer alırken 1 öğrenci Avrupa Konseyi, 2 öğrenci Özel Komiteler ve 2 öğrenci de  İnsan Hakları komitelerinde bulundular. Her birinin konferans öncesi ve boyunca özenli çalışması ve örnek duruşları gurur vericiydi. Tüm öğrenciler önergeler hazırlayıp bunları kabul ettirmek için tüm bilgilerini ve konuşma becerilerini ortaya koydular.

Ağırlıklı olarak konferansla gecen bu süreçte, kısa da olsa, ekip Haarlem şehrini de tanıyıp gezme fırsatı buldu. Şansa cumartesi günü Haarlem’in Grote Markt (Büyük pazar) kuruluydu. Lalelerin güzel görüntüsünün yanısıra peynir ve waffle kokuları arasında konferans için gerekli olan enerjiler de toplanıldı.

Panik ve sonu gelmeyen sorularla başlayan bu yeni MUN macerasında tüm öğrenciler güler yüz, anılar ve yeni arkadaşlıklarla Haarlem’e bu senelik veda ettiler. HMUN bilgi ve dil açısından öğrencilere getirisi olan bir etkinlik oldu. Grubun öğrencileri kendilerini geliştirmek için çevrelerine çok açıktılar. Bunun yanısıra heyecanlarını son güne kadar görmek çok mutlu eden bir durumdu. 9A’dan Buse Şevval komitesindeki performansından ötürü Mansiyon aldı.