Junior Achievement Club of Lycée Saint Michel(JA-SM)

SORUMLU ÖĞRETMENİ

Enseignant Responsable

ZEYNEP K. & FATMA BİNÖZ & SERHUN KAYIKÇI

Junior Achievement tarihçesi:

1919’da kurulan Junior Achievement, gençleri iş, ekonomi ve serbest girişim konusunda eğitime adamış dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen organizasyonudur. 

JA International şubesi 1994’te kuruldu ve 2004 yılında ABD şubesiyle birleşerek JA Worldwide’ı oluşturdu. Genel merkezi Colorado Springs, ABD’dedir. 21.yüzyıldan bu yana, Junior Achievement 120’den fazla ülkede halen faaliyetlerini sürdürüyor..  

Biz Kimiz?

Saint Michel Fransız Lisesinde 2022 tarihinde kurulan Junior Achievement Kulübü, girişimcilik ruhuyla ortaya çıkan gerçek  bir şirketin modeline göre sanal bir  şirketin kurulmasını ve işletilmesini sağlar. Bu kulüpte öğrenciler, modern bir işletmenin tüm işleyişini (ürün tasarımı, üretim, tanıtım, satış) uygulamaya yönelik kendi iş planlarını hazırlar ve sunar. Öğrencilere; ilgi alanlarını ve yeteneklerini geliştirme,teori ile pratiği ilişkilendirme, modern bir işletmenin gerçek işlevleri ve sorunları ile ilgilenmelerine olanak verir. Öğrencinin girişimcilik ruhunu geliştiren bu yeni beceriler, her öğrencinin özgeçmişinde temel bir unsurdur ve daha sonraki eğitim süreçleri ve iş hayatları üzerinde değerli bir etkiye sahip olacaktır. 

Faaliyetlerimiz: Düzenlenen etkinlikler, katılım gösterilen uluslararası girişimcilik fuarları, zirveleri ve alanında başarılı iş insanlarıyla yapılan söyleşiler sayesinde öğrenci sadece ulusal değil aynı zamanda global düzeyde de girişimciliği deneyimleme fırsatı bulur. Kulüpteki öğrencilerin işbirliği sonucunda gerçekleştirilen proje ile Türkiye ve Avrupa yarışmalarına katılım sağlanır.

Misyonumuz: Junior Achievement Kulübü olarak, Saint Michel Fransız Lisesi öğrencileri arasında girişimci ruhu ve iş kültürünü teşvik etmekteyiz. Amacımız, 21. Yüzyılın en güncel sorunlarına karşılık inovatif çözüm önerileri sunabilen, özgüvenli, girişimcilik ruhu yüksek ve kendini en iyi şekilde ifade edebilen gençler yetiştirmektir. Kulübümüz, Junior Achievement Türkiye onayı çerçevesinde faaliyet göstermektedir.