Fransızca MUN kulübü

SORUMLU ÖĞRETMENİ

Enseignant Responsable

Serpil Turan, Frédéric İzydorczyk

Fransızca MUN (Model Birleşmiş Milletler) kulübü Saint Michel Lisesi’nin önemli kulüplerinden bir tanesidir.

Küçük ölçekli münazaraların gerçekleştiği MUN konferanslarında öğrenciler, kadın-erkek eşitliği, yoksullukla mücadele, uluslararası güvenlik, çevrenin korunması gibi küresel konularda kendi ülkeleri dışında bir ülkeyi temsil ederek, söz konusu konularda o ülkenin duruşunu en iyi şekilde savunmayı hedefliyor.

Model Birleşmiş Milletler münazaraları, 2-3 gün süren ve dünya çapında çeşitli eğitim-öğretim kurumlar tarafından düzenlenen konferanslarda gerçekleşiyor.

Kulüp saatleri süresince öğrencilere müzakere sanatı, BM kararlarının yazım teknikleri, protokol kuralları tanıtılarak MUN konferanslara hazırlanmaları sağlanıyor. Öğrenciler ayrıca temsil ettikleri ülke ile ilgili kapsamlı (siyaset, coğrafya, tarih) araştırma yapıyor.

Kulüp kapsamında yaptığımız çalışmalar sayesinde her yıl Türkiye’de ve yurtdışında birkaç konferansa katılım sağlanıyor. Öğrencilerin sıkı çalışmalarını gerektiren MUN Kulübü aynı zamanda günümüz dünyasının sorunlarının daha iyi anlaşılması, yazılı ve sözlü Fransızca seviyelerinde ilerleme kaydedilmesi gibi öğrencilere birçok olumlu yönler de sunuyor.